Spoštovani starši,

v covid epidemiji smo se znašli na nezavidljivi točki, ko kljub visoki stopnji okužb v populaciji odpiramo šole in vrtce. Večmesečno zaprtje šol namreč resno ogroža celostno zdravje otrok in mladostnikov. Po drugi strani odprtje šol in vrtcev predstavlja zelo veliko tveganje za dodatno širjenje virusa in še večje število obolelih, kar lahko vodi v še večjo družbeno katastrofo. Tudi zdravi odrasli in otroci lahko zelo hudo zbolimo, prav tako ima mnogo otrok doma starejše svojce z visokim tveganjem za hud potek okužbe.Šole in vrtce lahko odpremo in ohranimo odprte samo tako, da vsak od nas po svojih najboljših močeh prispeva k temu, da bodo otroci in njihovi domači, učitelji in vzgojitelji zdravi. Zato vas pediatri in šolski zdravniki srčno pozivamo k sodelovanju in odgovornemu ravnanju.

1.Popolnoma zdravi v šoli in vrtcu

2.Omejevanje stikov v domačem okolju

3.Vzdrževanje varnega druženja v šoli

4.Test na prisotnost okužbe s SARS-CoV-2 (brisanje nosnega žrela)

5.Cepljenje

Prosimo vas, da starši med sabo delite naše besede in se medsebojno opogumljate k odgovornemu ravnanju. Zavedamo se, da je stanje za vse izredno težko in dolgotrajno. A trajalo bo, dokler ne bo dovolj posameznikov delovalo v prid ustavitvi epidemije. Vsak majhen posameznik šteje, a samo skupaj lahko naredimo, da se bomo lahko spet varno nasmehnili drug drugemu brez mask in daljave.Zahvaljujemo se vam za vašo pomoč pri premagovanju epidemije.

Denis Baš, dr.med.,spec. ped., Sekcija za primarno pediatrijo ZZP

Asist.dr. Matjaž Homšak, dr.med.,spec. ped. dr., Združenje za pediatrijo SZD

Tina Plankar Srovin, dr.med.,spec. ped., Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja

Več si lahko preberete na povezavi.